Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra to miejsce letniego wypoczynku umiejscowione na wysokim (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Bałtyku. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza najwyższemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), nad którą wirowały i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie. Sama miejscowość nie posiada nazbyt długiej historii. Pierwsze domy pojawiły się tutaj dopiero na początku lat 20-tych dwudziestego wieku – po włączeniu terenów tych do II Rzeczypospolitej. Kluczowymi inspiratorami rozwijania tej miejscowości było 2 warszawskich przedsiębiorców: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Nabyli oni ziemię będącą częścią dzisiejszej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze obiekty wczasowe. W okresie międzywojennym osada ta była modnym, zwłaszcza wśród warszawskiej śmietanki, wczasowiskiem. O jej popularności niech znamionuje fakt, iż odpoczywali w tym miejscu Józef Piłsudski, Prezydent Mościcki czy E. Rydz-Śmigły. Po wojnie Jastrzębia Góra prawa wsi uzyskała w 1963 roku a od 1975 roku stanowiła część miejscowości Władysławowo. Po kolejnych zmianach administracyjnych Jastrzębia Góa znów jest samodzielną wsią (od 1 stycznia 2015 roku).

Jakie atrakcje można tu zobaczyć?

PLAŻA

W dzisiejszych czasach Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość wczasowa, usytuowane są tu trzy wyznaczone kąpieliska nadmorskie z szeroką plażą. W obrębie kąpielisk plaża jest piaszczysta, oczyszczona z głazów, które zostały zużytkowane do obwarowania stromego brzegu. Na plażę, zważywszy na skarpę, wejścia są strome i mają około trzystu stopni. Łagodniejsze dojście na plażę wiedzie od ulicy Droga Rybacka.

GWIAZDA PÓŁNOCY

Jedna spośród najciekawszych ciekawostek Jastrzębiej Góry powstała niedawno, bowiem w 2000 roku po przeprowadzeniu analiz geodezyjnych, stwierdzono że właśnie w tym miejscu, jest najbardziej na północ wysunięte miejsce Polski. Usytuowano więc tutaj pamiątkowy obelisk zwany Gwiazdą Północy.

LISI JAR

Naturalną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Jar ów, niegdyś liczący mniej więcej dziesięć kilometrów długości, w dużej części został zabrany przez morze. Skarpowe zbocza wąwozu porośnięte są więcej niż 100-letnimi bukami, z domieszką sporadycznych jarzębów, brzóz, świerków a nawet zdziczałych grusz. W górnym fragmencie jaru poszycie gęsto zarośnięte jest paprociami. Stanowi on część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

PROMENADA ŚWIATOWIDA 

Jest to najbardziej rozrywkowa część Jastrzębiej Góry. W samym sercu można nie tylko dobrze zjeść, można również posłuchać muzyki, zatańczyć, a także spędzić dzień z dziećmi, korzystając z ofert miejscowych kawiarni, sklepów z pamiątkami i wielu rozrywkowych miejsc. Jest tu również usytuowany skwer z fontanną i miejscem do odpoczynku.

DOM WHISKY (ul. Droga Rybacka 60, tel. 691 380 000)

W tym momencie jest to jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych miejsc w tej części kraju. Jest ono stworzone z myślą o dorosłych osobach, które są smakoszami królowej alkoholi. Tutaj można nie tylko zrelaksować się przy delektowaniu tego trunku, można również pograć w gry planszowe. Osoby, którym za mało wrażeń związanych ze smakiem tego alkoholu, mogą zakupić dowolną whisky. 

COCTAIL BAR MAX (ul. Droga Rybacka 60)

Każdy kto przyjechał lub jest w okolicy Jastrzębiej Góry powinien zaglądnąć do tego miejsca. Tutaj można napić się najlepszych drinków alkoholowych oraz bezalkoholowych. Tego smaku nie da się zapomnieć. Nie ma tu sztywnego, narzuconego menu, drinki tworzysz sam, wystarczy, że powiesz kelnerowi jakie smaki najbardziej lubisz, a on wymyśli coś na prawdę niesamowitego. 

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.debki.com.pl nie odpowiada.

 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00